کی روش ولاسکو می شود؟

حسام حافظی

تمدید قرارداد کی روش ۶ ماه: آری یا خیر؟

 

باهم آنلاین: گزاف نخواهدبود اگر بگوییم رنسانس فوتبال ایران ازسال۲۰۱۱ شکل گرفت. 

شاید منتقدین رنسانس خواندن سال ۲۰۱۱ به بعد،  نسل طلایی ۹۸ را به یادمان آورند.

اما رنسانس تعریفی دارد که تیم طلایی سال ۹۸ در آن جایی ندارد؛رنسانس را یک تولد جدید با تغییر اساسی در ساختار وشیوه عمل مینامیم دقیقا کاری که کارلوس کیروش در فوتبال ایران انجام داد.

از منظر کارشناسان، جام جهانی رویدادی بسیار خاص است که دید جهانیان را نسبت به یک کشور چه به لحاظ شخصیتی و چه به لحاظ فوتبالی و سطح احترام تغییر میدهد، که این تغییر بعد از هر جام یا مثبت است یا منفی. تحلیل جام جهانی ۲۰۰۶  که تیم ملی با یک مربی با دانش در گروهی به مراتب راحت­تر از جام جهانی ۲۰۱۶ قرار گرفت و انتظار عمومی که نشأت گرفته از نظرات برخی کارشناشان داخلی بود بر آن استوار شد که با مساوی گرفتن از پرتغال و مکزیک و بردن آنگولا با ۵ امتیاز صعود کنیم ولی در عمل … در قعر جدول قرار گرفتیم و جام جهانی کابوس واری را پست سر گذاشتیم که افت وحشتناک بین سال های    ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱  نصیبمان شد. البته باید بدانیم به اندازه آرزویمان که نباختن از آنگولا !  بود توانستیم حرکت کنیم که بعد از آن تغییر نگرشی جهان به فوتبال ایران را شاهد بودیم که مثال واضح آن در بازه زمانی ذکر شده تعداد لزیونرهای ما بود .ولی بعد از جام جهانی ۲۰۱۸ تیم ایران دارای شخصیتی شده که در۲۰۲۲ هیچ تیمی علاقه هم گروه شدن با یک تیم آسیایی بد قلق را ندارد! تیمی که بسیار سخت گل میخورد ودر ضدحملات بسیار زهردار است.

           کی­روش هدایت یک تیم شکست خورده و یک فوتبال سراسر ویروسی و مریض حال را برعهده گرفت فوتبالی که نه استعداد تولید میکرد نه زیر ساخت مناسبی داشت نه استادیوم های خوب ونه لباس و زمین تمرین های استاندارد که بتوان با تیم های برتر آسیا رقابت کرد.

فوتبال تحویل داده به کیروش پر از دلال هایی بود که عرصه را برای رقابت سالم بسیار سخت میکرد.

کی­روش درتمام رده های سنی تیم ملی پرتغال کارکرده بود و معنی صفر مطلق را کاملاٌ درک میکرد اما ورای این فوتبال مردمی را دید که عشق بی نظیر به فوتبال دارند و این ورزش میتوانست تاثیر عمیقی بر کم کردن مشکلات عدیده ی آنان داشته باشد.

کیروش به پیراهن تیم ملی ارزشی داد که مدت ها نداشتیم و زمانی که دید فضای فوتبالی کشور بسیار مسموم و ویروسی است سعی کرد از حد اختیارات خود فراتر برود(درست یا غلط آنرا در فرصت دیگر میپردازیم) تا تیم ملی یک برند باارزش برای تمام ایرانیان باشد.

اکنون که جام ملت هارا پیش رو داریم تمدید ۶ ماهه قرارداد به کیروش یعنی وی را یک مربی موقتی میدانیم و شاید این بزرگترین اشتباهمان باشد. کاری که با ولاسکو در والیبال کردیم.

شرایط تیم ملی اکنون به گونه­ای است که قهرمانی در آسیا از هر لحظه ای به ما نزدیکتر است و این موهبت تلاشی ۸ ساله  داشته که نمیتوان از آن به راحتی گذشت و شاید قهرمانی احتمالی در آسیا پیش زمینه ای برای صعود به دور دوم جام جهانی باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =